فروشگاه اينترنتي البرز مخزن فروشگاه اينترنتي البرز مخزن .

فروشگاه اينترنتي البرز مخزن

چگونگي نصب مخزن آب روي پشت بام

منبع : فروشگاه اينترنتي البرز مخزن مقاله چگونگي نصب مخزن آب روي پشت بام

نياز به ذخيره آب و نصب مخزن آب در ساختمان‌ها به دليل قطعي آب در فصول خاص يك امر اجتناب‌ناپذير است. خصوصا به دليل كم بودن فشار آب در طبقات بالايي ساختمان‌هاي چند طبقه و آپارتمان‌ها. بهترين مكان براي نصب مخزن آب، روي پشت بام يا در طبقه همكف يا موتورخانه است. با توجه به محدوديت‌هاي موجود از نظر فضا يا هزينه، يكي از اين مكان‌ها براي نصب مخزن آب انتخاب مي‌شود. ما در اين مطلب طريقه نصب مخزن آب روي پشت بام را آموزش مي‌دهيم.

 نصب مخزن آب روي پشت بام بيشتر در مواردي كه جريان برق نامطئن باشد و قطعي زيادي داشته باشد و يا در همكف فضاي كافي و مناسبي براي نصب مخزن آب نباشد، صورت مي‌گيريد. اين روش در زيباسازي فضاي همكف نيز موثر است. روش آبگيري مخزن نيز به دو صورت انجام مي‌شود. يا با كمك پمپ و يا بدون پمپ و با استفاده از فشار آب شهري.

در اين نوشته مي‌خوانيد:
چرا مخازن آب را در ارتفاع بالا نصب مي كنند؟
طريقه نصب مخزن آب روي پشت بام (بدون پمپ و با پمپ)
لوله كشي مخزن آب در پشت بام با پمپ
لازم است اين نكته را متذكر شويم كه قبل از اقدام به نصب مخزن روي پشت بام، ابتدا نسبت به نحوه انتقال آن به پشت بام پيش‌بيني‌هاي لازم را انجام دهيد. زيرا ممكن است درب‌هاي ورودي يا راه‌پله‌هاي ساختمان جهت انتقال مخزن مورد نظر مناسب نباشند. براي رفع اين مشكل دو راه پيش رو داريد:

انتخاب مخزني متناسب با درب‌هاي ورودي و راه‌پله ( مانند مخازن آسان‌رو يا عمودي بلند) 
استفاده از طناب يا بالابر كه براي مخازن حجيم‌تر استفاده مي‌شود.
 

چرا مخازن آب را در ارتفاع بالا نصب مي كنند؟
شايد اين سوال براي شما هم پيش آمده باشيد كه دليل نصب مخازن آب در ارتفاع بالا چيست؟

نصب مخازن آب در ارتفاع بالا به منظور تامين فشار آب ساختمان با استفاده از  جاذبه زمين يا نيروي ثقل (Gravition) است. در اين روش آب از همكف به مرور به مخزن پشت بام رسيده (در ساعات پر فشاري آب يا با استفاده از يك پمپ و منبع كوچك در همكف) و سپس در زمان نياز، آب ذخيره شده در ارتفاع بالا به  طبقات سرازير مي‌شود.

همچنين در مكان‌هايي كه قطعي برق وجود دارد مخازن آب را در ارتفاع بالا نصب مي‌كنند. تا بدون نياز به برق بتوان از نيروي ثقل براي آبرساني استفاده كرد. براي اين منظور بايد مكان نصب منبع آب روي پشت بام، حداقل در ارتفاع 10 متري از اولين شير ورودي ساختمان باشد. زماني كه مكان مخزن تا اولين شير ورودي ساختمان اين ده متر اختلاف ارتفاع را داشته باشد، فشار لازم براي 1 بار اختلاف تامين مي‌شود. در اين حالت است كه فشار ثقلي آب مخزن براي تمام طبقات كافي خواهد بود.

 

مزاياي نصب مخازن آب در ارتفاع بالا:
زمان قطعي برق، آب طبقات قطع نمي‌شود.

براي راه‌اندازي اين سيستم حتما نياز به پمپ نيست.

فضاي طبقه همكف را اشغال نمي‌كند.

هزينه بالايي نياز ندارد.
 

معايب نصب مخازن آب در ارتفاع بالا:
اعمال بار سنگين و وزن زياد به سقف

قرار گرفتن در معرض دماي شديد و احتمال يخ‌زدگي آب در مناطق سردسير و يا گرم شدن آب در مناطق كويري
 

طريقه نصب مخزن آب روي پشت بام
1-انتخاب مخزن مناسب
قبل از آشنايي با طريقه نصب مخزن آب روي پشت بام، ابتدا بايد بهترين مخزن آب خانگي مناسب با نيازتان را انتخاب كنيد. ابعاد مخزن، حجم آب مورد نياز و مشخص كردن روش انتقال به پشت‌بام، از جمله كارهايي است كه بايد قبل از نصب منبع آب روي پشت بام، آن را پيش‌بيني كرده باشيد. در مكان‌هايي كه نور به صورت مستقيم يا غيرمستقيم به مخرن مي‌تابد، مانند پشت‌بام از مخزن پلي اتيلن سه لايه يا مخزن آب آنتي باكتريال استفاده كنيد. مخزن پلي اتيلن سه لايه آنتي باكتريال مانع تشكيل جلبك و رشد ميكروب در مخزن مي‌شود.

نكته: جهت پيش‌بيني ميزان آب مورد نياز براي ساختمانتان مي‌توانيد از مقاله محاسبه حجم مخزن ذخيره آب ساختمان كمك بگيريد.

2-انتخاب مكان مناسب
مكان مناسب جهت نصب مخزن آب روي پشت بام بايد به گونه‌اي انتخاب شود كه تحمل وزن منبع پر از آب را داشته باشد.  ساختمان‌هايي كه مطابق با اصول مهندسي ساخته مي‌شوند، بايد در هر متر مربع از سقف تحمل فشار 300 تا 500 كيلوگرم وزن را داشته باشند. از استحكام سازه زير مخزن نيز مطمئن شويد. براي انتخاب مكان مناسب بهتر است زمان نصب مخزن آب روي پشت بام، از مهندس سازنده ساختمان و يا يك كارشناس متخصص كمك بگيريد. مي‌توانيد با شاسي‌كشي، وزن يك مخزن را در سطح بزرگتري از پشت‌بام توزيع نماييد. و يا با استفاده از چندين مخزن كوچكتر به جاي يك مخزن حجيم، بدون نياز به شاسي‌كشي، هم توزيع بار بهتري ايجاد كنيد و هم حمل و نصب ايمن‌تري داشته باشيد.

 

 
3-نكات نصب مخزن آب روي پشت بام
 استفاده از پايه مناسب براي نصب مخزن آب در پشت بام، علاوه بر ايجاد ارتفاع لازم، در صورت موزاييك نبودن پشت‌بام باعث مي‌شود مخزن پر از آب، درون ايزوگام و يا بافت پشت‌بام فرو نرود.
بهترين مكان در طريقه نصب مخزن آب روي پشت بام قرار دادن مخزن در مكاني سرپوشيده و به دور از آفتاب و باد و باران است. اين كار براي جلبك نزدن مخزن آب پلاستيكي لازم است. البته استفاده از مخزن پلي اتيلن سه لايه كه ضد جلبك نيز هست مي‌تواند خيال شما را بابت جلبك نزدن و بهداشتي بودن آب مخزن آسوده‌ كند.
4-نصب مخزن آب روي پشت بام بدون پمپ
در مناطقي كه فشار آب كافي در ساعاتي از شبانه روز وجود دارد، به راحتي مي‌توان بدون استفاده از پمپ اقدام به نصب تانكر آب در پشت بام كرد. زيرا به دليل فشار مناسب آب در ساعاتي از روز مانند ساعات پاياني شب، منبع ذخيره آب به راحتي آبگيري مي‌كند. طريقه نصب تانكر آب در پشت بام بدون پمپ را در مقاله نصب منبع آب بدون پمپ بخوانيد.

5-نصب مخزن آب روي پشت بام  با پمپ
اگر قصد نصب منبع آب روي پشت بام را داريد، ولي فشار آب شبكه شهري در اكثر مواقع آنقدر كم است كه براي آبگيري تانكر كافي نيست، در اين صورت براي پر كردن مخزن پشت‌بام نياز به يك مخزن اضافه با حجم كم و يك پمپ با توان پايين داريد. كه بايد آنها را در طبقه همكف نصب كنيد. با استفاده از اين پمپ و مخزن كوچك، ميزان آب مورد نياز مخزن آب پشت‌بام تامين مي‌شود.

با استفاده از اين روش در نصب مخزن آب روي پشت بام، اگر ورودي‌هاي خانه بسته و شير يك طرفه هم خراب باشد و يا شير در راه طراحي نشده باشد، آب به پشت كنتر و نهايتا خارج از خانه هدايت مي‌شود.

 

لوله كشي مخزن آب در پشت بام با پمپ


   

روش لوله‌كشي مخزن آب در پشت بام يا همكف در كل تفاوت زيادي با هم ندارد. ولي در شرايط توزيع آب در ساختمان و كنترل نوع مصرف، ممكن است هر مهندس تاسيسات ايده و روش منحصر به فرد خود را داشته باشد.

در حالتي كه منبع كوچكي در طبقه همكف تعبيه شده ‌باشد، ابتدا آب درون اين منبع ذخيره شده و سپس توسط پمپ همكف، آب در چندين مرحله به منبع ذخيره روي پشت بام پمپاژ مي‌شود. تا مخزن بالا به مرور پر شود. و سپس در زمان لزوم آب از پشت‌بام به طبقات توزيع مي‌شود. در اين روش نصب تانكر آب روي پشت بام، گاها آب مستقيما از مخزن و بدون كمك پمپ دوم وارد مناطق مصرف مي‌شود. و گاهي نيز با استفاده از پمپ دوم وارد مدار مصرفي مي‌شود.

 

نكات لوله كشي مخزن آب در پشت بام با پمپ
دليل هوا گرفتن پمپ در نصب مخزن آب در پشت بام اين است كه معمولا مخزن ذخيره آب نسبت به پمپ ارتفاع كمي دارد. پمپ‌هايي كه به مخزن آب متصل هستند و آب شهري به آنها وصل نشده باشد، بايد هواگيري شوند.
زمان لوله كشي مخزن آب در پشت بام با پمپ، اتصالات بين پمپ و مخزن آب را با استفاده از لزره‌گير يا زانو در مسير انتقال آب بين مخزن و پمپ به گونه‌اي انتخاب كنيد كه لرزش حاصل از كاركرد پمپ باعث آسيب به محل اتصال فيتينگ به مخزن نشود.
استفاده از اتصالات مخزن آب انعطاف‌پذير در لوله كشي منبع آب در پشت بام با پمپ باعث جلوگيري از نشت آب به دليل لرزش يا وزن اتصالات مي‌شود.
 درب مخازن ذخيره آب را به گونه‌اي محكم نكنيد كه مانع جريان هوا شود زيرا بايد در زمان مكش پمپ امكان ورود هواي جايگزين درون مخزن وجود داشته باشد. (مخازن تهران پليمر داراي درب سوپاپ‌دار مي‌باشند و ديگر نيازي به نگراني براي ورود هواي جايگزين به منبع ذخيره آب نخواهيد داشت)
 

و نكته آخر اينكه لوله كشي مخزن آب در پشت بام با پمپ با لوله كشي در همكف و يا نصب تانكر آب در باغ تفاوت چشمگري وجود ندارد بلكه بيشتر بستگي به نظر و ايده كارشناس و مهندس تاسيسات دارد كه بخواهد شرايط توزيع آب و كنترل نوع مصرف را چگونه اعمال كند.

اميدوارم در پايان اين مقاله به جواب تمامي سوالاتتان در مورد نصب مخزن آب روي پشت بام رسيده باشيد. اگر سوال يا نكته ديگري باقي مانده در قسمت نظرات مطرح كنيد تا در اولين فرصت پاسخگوي شما عزيزان باشيم.
   


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ساعت: ۰۷:۳۰:۳۲ توسط:محمد رحيمي موضوع: نظرات (0)

نصب منبع آب بدون پمپ

منبع : فروشگاه اينترنتي البرز مخزن مقاله نصب منبع آب بدون پمپ

همه ما بارها قطعي يا افت فشار آب را هنگام شست و شو، استحمام  و… تجربه كرده‌ايم. مخصوصا در طبقات بالايي ساختمان‌ها. دلايل مختلفي باعث شده است كه تقريبا تمامي مردم، چه شهرنشين و چه ساكن روستا براي رهايي از مشكل كم آبي به دنبال نصب منبع آب خانگي باشند. مثل استاندارد نبودن لوله كشي‌هاي شهري، استفاده شركت آب و فاضلاب از لوله‌هايي با قطر كمتر از نياز ساختمان، كاهش روز افزون ذخاير آب زمين و به دنبال آن؛ كاهش فشار يا قطعي دوره‌اي آب مصرفي.

علاوه بر وجود انواع مخزن آب براي نصب در ساختمان، روش‌هاي مختلفي نيز با توجه به نوع خانه و محل قرارگيري منبع، براي نصب مخزن آب خانگي وجود دارد. اگر قصد نصب و راه اندازي يك منبع آب را داريد، بايد بدانيد كدام روش براي خانه شما مناسب‌تر است. تا هم از هدر رفتن پول و زمان خود جلوگيري كنيد و هم سريع‌تر به نتيجه برسيد.

ما در اين مقاله قصد داريم روش نصب منبع آب بدون پمپ كه از روش‌هاي رايج در همه جاي دنيا هست را برايتان توضيح دهيم. حتي اگر قصد داريد از يك متخصص بخواهيد كه اينكار را برايتان انجام دهد، بهتر است از روش نصب منبع آب بدون پمپ و راه‌اندازي آن آگاهي داشته باشيد تا از صحت كار مطمئن شويد. پس با ما همراه باشيد.

 
طريقه نصب مخزن آب روي پشت بام بدون پمپ

 
شما براي نصب يك مخزن آب خانگي، لزوما نيازي به پمپ نداريد. مخصوصا در مناطقي كه با قطعي زياد برق مواجه هستند، يا نمي‌خواهند هزينه برق و پمپ را متحمل شوند، روشي كه بدون نياز به پمپ مشكل افت فشار آب را حل كند ضرورت پيدا خواهد كرد. اما براي نصب منبع آب بدون پمپ در ساده‌ترين حالت، بايد نكاتي را رعايت كرد. در ادامه به طور ساده مراحل نصب منبع آب بدون پمپ را توضيح خواهيم داد.

همچنين بخوانيد: چگونگي نصب مخزن آب روي پشت بام

 
 

مراحل نصب منبع آب بدون پمپ
 

1) مرحله اول
منبع بايد در محلي امن، مستحكم، كاملا صاف و تراز شده قرار گيرد. توجه داشته باشيد كه براي نصب مخزن آب روي پشت بام، اگر نور مستقيم يا غيرمستقيم به منبع مي‌خورد، بهتر است از مخزن‌ پلي اتيلن سه لايه يا مخزن سه لايه آنتي باكتريال استفاده كنيد.

 

2) مرحله دوم
مهم‌ترين نكته نصب منبع آب بدون پمپ اين است كه منبع، تانكر يا مخزن آب بايد در ارتفاعي بالاتر از همه  شيرهاي مصرفي قرار داشته باشد. به اين دليل كه آب منبع ذخيره بدون پمپاژ، فقط قادر به تامين آب لوله‌هايي است كه در ارتفاع پايين‌تري نسبت به منبع قرار داشته باشند. پس در روش نصب مخزن آب بدون پمپ، مخزن بايد در ارتفاع بالاتري باشد تا آب به وسيله نيروي جاذبه زمين با فشار كافي وارد لوله‌هاي مصرفي شود.

از نظر فيزيكي، به ازاي هر 10 متر ارتفاع، يك بار(BAR) يا 14.5 پي اس آي(PSI) يا يك اتمسفر(صدهزار پاسكال) فشار ايجاد خواهد شد. و همين امر سبب مي‌شود كه در طريقه نصب مخزن آب روي پشت بام بدون پمپ، آب با فشار كافي داخل لوله‌ها جريان پيدا كند.

 

3) مرحله سوم
در نصب منبع آب بدون پمپ اين نكته اهميت دارد كه هر دو اتصالي كه در پايين و بالاي منبع قرار دارد، بسته شود. ( اتصال برنجي در منبع‌هاي پلي‌اتيلن و اتصال‌ گالوانيزه در منبع‌هاي گالوانيزه)

 

4) مرحله چهارم
دقت كنيد كه قسمت پايين تانكرهاي پلي‌اتيلن به وسيله  واشر و مهره مخصوص، از پشت و جلو اتصال برنجي محكم بسته شود. در درون تانكر اتصال ديگري نياز نيست. همچنين از جلو به دليل نياز به اتصالِ به ساير اتصالات،لازم است كه روي دنده‌هاي اتصال بيروني نوار تفلون استفاده شود.

 

5) مرحله پنجم
نصب شناور مخزن آب: در هنگام نصب مخزن، شير شناور بايد درون تانكر و بالاي آن متصل شود.

 

6) مرحله ششم
در نصب منبع آب بدون پمپ يا هر روش نصب منبع ديگري، طوري شناور را نصب كنيد كه توپي آن به سمت پايين باز و بسته شود.

 

7) مرحله هفتم
اگر در محل نصب منبع آب بدون پمپ، لوله‌كشي اصلي آب وجود نداشت، براي نصب منبع ابتدا يك انشعاب از لوله‌ اصلي آب سرد تا پاي تانكر بكشيد.

 

8) مرحله هشتم
به وسيله يك سه راهي، يك شاخه از لوله اصلي آب ساختمان را به قسمت بالاي تانكر متصل كنيد.

(استفاده از سه‌راهي به دليل نياز به باي‌پَس ضروري است.«باي‌پَس» در لغت به معناي گذرگاه يا مسير انحرافي است. در لوله‌كشي باي‌پس به عنوان يك مسير موقت است. در نصب منبع آب بدون پمپ هم ممكن است نيازي به يك مسير موقت داشته باشيم.)

 

9) مرحله نهم
در اين مرحله از نصب منبع آب بدون پمپ توجه داشته باشيد كه در قسمت ورودي آب منبع، يك شير براي ورودي آب در شرايط اضطراري و يك شير يك طرفه جهت جلوگيري از برگشت آب نصب كنيد. سپس با يك مغزي و بوشن، لوله مذكور را به ورودي تانكر، درست پشت شير شناور متصل كنيد.

(والو وسيله‌اي است كه براي قطع و وصل، تنظيم ميزان جريان آب يا منحرف‌كردن مسير جريان آب. كه به وسيله بستن، بازكردن، نيمه‌بازكردن يا منحرف‌كردن يك مسير به كار مي‌رود.)

 

10) مرحله آخر
در مرحله آخر نصب منبع آب بدون پمپ، يك لوله ديگر را از قسمت پايين منبع، با استفاده از والو، شير يك‌طرفه به سمت داخل، مغزي و بوشن؛ به شير ورودي آب ساختمان متصل كنيد.

 
 

مزاياي نصب منبع آب بدون پمپ

تا اينجا با طريقه نصب مخزن آب روي پشت بام بدون پمپ آشنا شديد. اين نكته مهم را فراموش نكنيد. كه براي استفاده از همه آب ذخيره شده به وسيله اين روش، بايد ارتفاع منبع آب شما نسبت به همه شيرهاي مصرفي مناسب باشد. و ارتفاع كافي داشته باشد.

در ادامه مزاياي نصب منبع آب بدون پمپ كه باعث شده است اكثر مردم در همه جاي دنيا از آن استفاده كنند را برايتان آورده‌ايم.

 

1) كاهش چشمگير هزينه‌ها
در اين روش، منبع آب در ساعاتي از شبانه روز كه فشار آب مناسب است، پر خواهد شد. سپس مي‌توانيد تنها با يك منبع آب (كه در ارتفاع مناسبي قرار دارد) بدون هزينه برق، پمپ يا تجهيزات ديگر؛ آب مصرفي مورد نياز ساختمان خود را در مواقع اضطراري تامين كنيد.

 

2) زيبايي ساختمان
به اين دليل كه در روش نصب منبع آب بدون پمپ، مخزن اكثرا روي پشت بام قرار دارد، ظاهر پاركينگ يا حياطتان به خاطر وجود يك مخزن آب بزرگ خراب نخواهد شد.

 

3) كاهش سر و صدا
همچنين ديگر سروصداي پمپ شما را اذيت نخواهد كرد.

 

4) كاركردن منبع آب بدون نياز به برق
يكي از نگراني‌هايي كه مردم بابت پمپ آب دارند، از كار افتادن پمپ در هنگام قطع برق در فصول گرم سال است. كه سبب عدم كاركرد پمپ وقطع آب ساختمان خواهد شد. در روش نصب منبع آب بدون پمپ، ديگردر نبود برق هم به آب تانكر خود دسترسي خواهيد داشت.

 
كلام آخر
طريقه نصب مخزن آب روي پشت بام بدون پمپ، بسيار ساده و كاربردي است و روش‌هاي مختلفي  دارد. همچنين در همه مناطق آب و هوايي و درانواع ساختمان‌ها قابل اجراست.

براي نصب منبع آب بدون پمپ به اين دو نكته توجه داشته باشيد. اگر در مناطق سردسير زندگي مي‌كنيد، حتما در ماه‌هاي سرد سال از عايق پشم شيشه دور تانكر خود استفاده كنيد. و در مناظق بسيار گرم، سايه‌بان براي منبع فراموش نشود. اما بهترين راهكار، استفاده از مخزن سه لايه آنتي باكتريال تهران پليمر است. كه انتقال حرارتي بسيار پاييني داشته و ضد جلبك و ضد باكتري است.

ما سعي كرديم در اين مقاله، كامل‌ترين و در عين حال ساده‌ترين روش نصب منبع آب بدون پمپ را توضيح دهيم. تا به راحتي از فرآيند كار  آگاه شويد. در صورتي كه نظر يا سوالي داشتيد از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۴۷:۴۶ توسط:محمد رحيمي موضوع: نظرات (0)